Natura i my

Drzewa wokół nas – codzienna magia

Opracowała
w dniu
2 września 2020

Idąc szlakiem górskim, raz łatwiejszym, raz trudniejszym mijałam na swojej drodze liczne drzewa. Były one różne – liściaste, iglaste. Niektóre wysokie, wyrastające strzeliście ku przestworzom, inne malutkie – dopiero rozpoczynające swoją wędrówkę. Były też takie, który zakończyły swój żywot – powalone na ziemi. Nie zmieniało to jednak faktu, że w moich oczach wszystkie były majestatyczne. Przypomniałam sobie wtedy o ich magii i tym, jak mogą oddziaływać na człowieka. 

Jako że las jest jednym z moich ulubionych miejsc na spędzanie wolnego czasu, albo na odpoczynek często korzystam z drzewnych „doładowań” i uważam, że warto, abym o tym napisała, a Ty, byś o tym tutaj przeczytał :)!

Może na początek zacznijmy od powiązań drzew z kosmologią, mitologią i innymi wierzeniami. Bardzo to lubię!

Odrobinę legend…

Historyk religii, Mircea Eliade mówił, że przedmiotem kultu drzew nie były one same, ale to, co się przez nie objawiało, co zawierało i co drzewo oznaczało. Dalej, twierdził, że bogowie często wybierali sobie drzewa, za których pośrednictwem objawiali swoją moc, albo używali ich jako mieszkania. I to właśnie bóstwom znajdującym się w drzewach składano ofiary.

Dwie strefy

Dawniej, społeczeństwa dzieliły swoją przestrzeń na dwie strefy: bezpieczną i świętą, oraz niebezpieczną i pełną złych mocy. Przestrzenną orientacją dla nich był jeden stały punkt, który zazwyczaj stawiany był pośrodku ich świata. Najczęściej punkt ten był świętym słupem, górą, bądź drzewem. Każda cywilizacja umieszczała go na zamieszkiwanych ziemiach i nazywała tzw. świętym środkiem. Niejednokrotnie, z uwagi na wielkość społeczności taki środek był pomnażany – czyli jego mniejsze reprezentacje (czyli np. część drzewa) trafiały do innych części miejscowości. Tereny znajdujące się daleko od danego środka uznawane były za nieczyste, złe. Ponadto, taki punkt środkowy oznaczał dla społeczności połączenie między światem umarłych, ich światem oraz tym, co boskie. Jeżeli takim punktem było drzewo, nazywane ono było DRZEWEM ŻYCIA.

Idea drzewa życia

Symbol drzewa życia pojawiał się w wielu religiach i kulturach. Jak wspomniałam wcześniej, symbolizowało połączenie między tym co jest nadprzyrodzone (rozłożysta korona drzewa), tym co jest teraźniejsze, człowiecze (trzon drzewa) i połączenie z Matką Ziemią oraz naszymi przodkami (korzenie).

Czasami bywa również kojarzone z trzema jaźniami człowieka: podświadomość (korzenie), świadomość (trzon), nadświadomość (korona).

W chrześcijaństwie Drzewo Życia znajdowało się w ogrodzie Eden obok Drzewa Poznania Dobra i Zła. Owoce tego drzewa miały zapewniać nieśmiertelność, temu kto ich skosztował.

W żydowskiej filozofii kabalistycznej także występuje element Drzewa Życia. Składają się na nie boskie osobowości emanujące nieskończonym światłem – Sefiroty. Zgodnie z przekazami, istoty te zasilają świat i ludzi swoją energią. To właśnie z dziesięciu istot tego typu stworzone jest Drzewo Życia. W kabalistycznym drzewie życia wydzielone są dwie strefy i trzy kolumny energii. Po prawej stronie drzewa znajduje się strefa energii męskiej, po lewej żeńskiej. Natomiast kolumny dzielą się na męską i żeńską, oraz biegnącą przez środek drzewa, symbolizująca strefę harmonii, równowagi, jedności energii męskiej i żeńskiej.

Z kolei, wierzenia afrykańskiego ludu Herero mówią, że ich przodkowie pochodzą od drzewa omumborombonga i z tego miejsca rozeszli się po całym świecie. W czasie wędrówki owych ludzi ochraniał Mukuru – bóstwo, które znajduje się na niebie i na ziemi.

Polski folklor również zawiera symbol drzewa życia. Spotykany był zazwyczaj w przyśpiewkach mających życzyć komuś powodzenia.

Natomiast w słowiańskim miejscu wiecznej szczęśliwości występowało wyobrażenie drzewa o tysiącu pni z niezliczoną ilością gałęzi, ogromnymi liśćmi oraz pachnącymi kwiatami, a pomiędzy nimi znajdowały ukojenie dusze sprawiedliwych ludzi. Wiecznie zielone drzewo dla Słowian oznaczało nieśmiertelność, zaś te gubiące liście na zimę – śmierć i zmartwychwstanie.

Przejdźmy teraz do opisu poszczególnych drzew. Przeczytałeś już trochę o legendach związanych z drzewami. Mogłabym o tym pisać jeszcze więcej, jednak chcę, byś dowiedział się jeszcze tego, jak drzewa mogą wpłynąć na lepsze samopoczucie człowieka. Jak również tego, w jaki sposób pozyskać taką energię.

A więc od początku…

W jaki sposób pozyskać energię z drzew?

Jest wiele różnych sposobów. Na YouTube jest sporo filmów, które opisują jak to zrobić. Jest także wiele książek, za pomocą których możesz się nauczyć przyjmować tę energię. Uważam jednak, że najlepiej gdy przedstawię Ci swoje doświadczenie w tej materii i sposób, w jaki ja pobieram energię od drzew w trakcie moich spacerów. 

Zaczynamy!

Proponuję, byś poszedł na spacer do lasu, albo parku – najlepiej położonego z dala od ulicy czy zabudowań (sama niejednokrotnie byłam w Puszczy Kampinoskiej, lesie bielańskim – jeżeli chodzi o okolice Warszawy – starałam się jednak wejść w głąb leśnej głuszy). Wybierz zdrowe drzewo i takie, które wydaje Ci się okazałe.  Sprawdź, czy nie ma na tym drzewie jemioły lub grzyba. Obejmij pień i przytul się do niego całym ciałem – stopami, kolanami, klatka piersiową i czołem. Warto by części ciała, które dotykają drzewa, były bez odzienia wierzchniego. Zamknij oczy i poproś w myślach obejmowane drzewo o użyczenie siły.  Skup się na swoim oddechu, oczyszczeniu umysłu, by osiągnąć jedność z drzewem. Wyobraź sobie i poczuj, jak spływa z niego na Ciebie strumień energii. Najczęściej wystarcza 20 minut, by dała znać o sobie wzmacniająca magnetyczna siła drzewa. Na koniec pogłaszcz drzewo i podziękuj mu za pomoc.

Pewien bioenergoterapeuta śpiewał do drzewa, i w wyobrażał sobie, że drzewo odpowiada na jego przyśpiewki! To też jest sposób!

Myślę, że po kilku próbach pobierania energii od drzew, odnajdziesz najlepszy sposób dla siebie. 

A teraz drzewa…

Przedstawię Ci opis kilku drzew i ich oddziaływania na człowieka w zależności od rodzaju drzewa. Warto poznać oddziaływanie poszczególnych drzew, zanim rozpoczniesz pobieranie od nich energii, gdyż każdy ma inne właściwości. 

Brzoza

Uważana jest za matkę lasów, leczy ciało i duszę. Kiedyś używano witek brzozowych do straszenia i odpędzania złych duchów. Osoba, która obejmie brzozę, może uzyskać od niej uspokojenie i polepszenie samopoczucia. Jednakże w wierzeniach ludowych przestrzegano przed korzystaniem z energii brzóz samotnie rosnących. Uważano bowiem, że wśród ich korzeni spoczywa grzeszny człowiek i zamiast życiodajnych soków, w brzozie krąży jego krew.

Dąb

Dąb wśród wielu ludów uznawany był za święte drzewo. Niektóre podania mówią, że w koronie dębu mieszka ognisty ptak, który jest posłańcem między bóstwami a ludźmi. Wśród Słowian krążyła opowieść, że gdy na świecie istniało tylko sine morze to na jego środku stały dwa dęby. Na tych dębach siedziały gołębie, które zastanawiały się jak stworzyć świat.

Energia dębu aktywizuje, dodaje siły i wzmacnia psychikę. Może działać antystresowo oraz wspomoże osoby przeciążone pracą ze względu na umiejętność generowania pozytywnej energii.

Modrzew

Słowianie uważali  modrzew za drzewo młodości, trwałości, urody, życia i odnowy. Wiele z nich rośnie w wokół świętej góry Słowian – świętego krzyża (dawniej Łysiec). Modrzew używany był w obrzędach weselnych, żniwiarskich i pasterskich. Gałązki drzewa wplatano do wieńców dożynkowych i dekorowano nimi drzwi wejściowe, przez które młodzi małżonkowie wchodzili do domu. Z gałązek modrzewia tworzono też bramy, przez które wchodziła para młoda. Uważano, że modrzew wzmacnia siły, poprawia samopoczucie. Odmładza fizycznie i psychicznie i przynosi dobry humor.  Niektórzy twierdzą także, że domy z modrzewia wzmacniają poziom pozytywnej energii. 

Jak widzisz, temat drzew jest naprawdę fascynujący. We wpisie podałam Ci tylko kilka podań i legend o drzewach, jak również tylko kilka opisów drzew. Każde napotkane drzewo posiada swoje własne umiejętności. Myślę, że warto o tym poczytać, albo posłuchać oraz wykorzystać w praktyce :). 

Będzie mi niezmiernie miło jeżeli zechcesz się podzielić ze mną swoimi przemyśleniami na temat energii drzew! Skontaktuj się ze mną za pomocą formularza :).

 

Źródła:
Barbara Ogrodowska, Zwyczaje, obrzędy i tradycje w Polsce;
Dorota Simonides, Dlaczego drzewa przestały mówić? Ludowa wizja świat;
Joanna i Ryszard Tomiccy, Drzewo życia. Ludowa wizja świata i człowieka;
Teresa Dunin-Karwicka, Drzewo na miedzy.

TAGS
Powiązane posty
2 komentarze
 1. Odpowiedz

  Mateusz H.

  19 września 2020

  Bardzo fajny artykuł Marto.

  Od czasu kiedy zaczalem wspierac fundacje Trees for the Future – http://www.trees.org to zaczalem sie interesowac drzewami 😌.

  Zawsze bylem nastawiony do drzew proekologicznie. Nie pochwalam wycinek lasow, a zwlaszcza tego co sie w dzisiejszych czasach robi z Puszcza Amazonska w Brazylii.

  Postawilem sobie za cel zasadzenie jak najwiekszej ilosci drzew w swoim zyciu. Czy to z fundacja Trees for the Future czy osobiscie 😁.

  Mysle ze powinnismy chronic drzewa, lasy przed nadmiernym wycinaniem.

  Podoba mi sie idea drzewa zycia 🤓.

  Pozdrawiam 👋.

  • Odpowiedz

   Marta Maj

   10 października 2020

   Trzymam kciuki, by tych drzew było jak najwięcej, Mateusz! 🙂

Zostaw komentarz