Podróże do wnętrza

Czakry – energia ukryta w naszych ciałach

Opracowała
w dniu
15 lipca 2020

Ostatnio, coraz wyraźniej czuję różnego rodzaju energię, czy to moją własną, czy innych osób. Jeżeli chodzi o moją energię, to odczuwam, które czakry powinnam wziąć obecnie na warsztat, czy jakaś energia się zablokowała. Blokuje się najczęściej wtedy, gdy mój umysł znajduje wymówkę, by nie medytować (bo przecież nie ma czasu), albo nie praktykować jogi (bo nie mam siły). U innych natomiast zaczynam obserwować jaśniejsze, bądź ciemniejsze poświaty wokół ciała. Może to dlatego, że świadomość o czakrach i moje połączenie z samą sobą jest silne.

Ale czym właściwie są czakry?

Czakry są ośrodkami naszej osobistej energii, rozmieszczone wzdłuż pionowej osi ciała. Rządzą psychosomatycznymi aspektami naszego wnętrza. Kiedy czakry są obudzone, zaczynają się obracać zgodnie ze swoim prawidłowym kierunkiem, co pozwala na przywrócenie równowagi wewnętrznej. Energia czakr wpływa na nasze samopoczucie, poszczególne ograny wewnętrzne, zdrowie mentalne. Warto wiedzieć, za co odpowiadają poszczególne czakry, wtedy też łatwiej będzie zauważyć ich zablokowanie.

W ciele człowieka wyróżniamy 7 głównych czakr. Są to czakra podstawy, czakra krzyżowa, czakra pępka, czakra serca, czakra gardła, czakra trzeciego oka, czakra czubka głowy.  Nazwy sanskryckie są dużo ładniejsze, ale też trudniejsze do zapamiętania, dlatego zachęcam Cię do sprawdzenia ich nazw samodzielnie :).

Teraz opowiem Ci trochę, z czym związane są poszczególne czakry w naszym życiu:

•PIERWSZA CZAKRA•

Jest to podstawa systemu, ma związek z ziemią i wszystkim, co ma na Ziemi stałą postać. Ta czakra jest powiązana z naszym ciałem, zdrowiem, odpowiada na przetrwanie (zarówno egzystencję fizyczną, jak i materialną). Wpływa na zdolność do stwarzania potrzeb ziemskich, skupiania na nich i wyrażania ich. Jeżeli osoba funkcjonuje głównie z poziomu tej czakry, to najważniejsze jest dla niej bezpieczeństwo. Jeżeli jej potrzeby fizyczne nie zostaną zaspokojone, może czuć utratę gruntu pod nogami. Łączy się ją z kolorem czerwonym, zmysłem węchu, stworzeniem twardo stąpającym po ziemi – słoniem. Zlokalizowana jest u podstawy kręgosłupa.

Gdy jest zablokowana, albo w czasowej dysharmonii:

Pojawiają się zachowania nałogowe, występuje unikanie intymności. Pojawia się niezdrowy egoizm – troszczenie się o siebie, bez zważania na inne osoby, występuje nieufność do ludzi i świata.

Gdy jest niezablokowana/ harmonijna:

Osoby takie pozwalają sobie na wyrażanie swojej wrażliwości, starają się być w obecnej chwili. Poszukują odpowiedzi na to, czego można się nauczyć w napotkanych przeciwnościach. Ufają i cenią siebie.

•DRUGA CZAKRA•

Związana jest ze zmianą, odpowiedzialna jest głównie za energię seksualną i siły twórcze. Świadomość tej czakry związana jest z ruchem, przyciąganiem przeciwieństw. Osoba funkcjonująca głównie z poziomu tej czakry potrzebuje wolności, by tworzyć. Za wszelką cenę chce zaspokajać swoje potrzeby. Czakra odpowiada także za związki i relacje z ludźmi, dzięki niej czujemy do ludzi zaufanie. Symbolizuje ją kolor pomarańczowy.  Zlokalizowana jest w krzyżowym odcinku kręgosłupa.

Gdy jest zablokowana, albo w czasowej dysharmonii:

Występują wtedy płytkie, powierzchowne związki z innymi ludźmi. Osoba mająca zablokowana czakrę drugą odczuwa nieudolność swoich działań, wstydzi się własnej seksualności i ciała, przejawia dziecięce zachowania.

Gdy jest niezblokowana/ harmonijna:

Osoby takie wykazują się empatią w stosunku do innych, hojnością i chęcią dzielenia się. Posiadają zdolność do zainicjowania różnych działań, znajomości. Są w związkach, które są korzystne dla obu stron, w których ważną rolę odgrywa szczera intymność.

•TRZECIA CZAKRA•

Żywiołem tej czakry jest ogień, a więc ma ona związek z wyborem, działaniem i wolą. Jest to centrum naszej energii (takie nasze wewnętrzne słońce), dające nam siłę i witalność. To tutaj umiejscowiona jest nasza intuicja, siła woli. Nazywa się ją także „mózgiem w brzuchu”. Zauważ, gdy stajesz przed dokonaniem jakiegoś wyboru, często odczuwasz coś (niepokój, tzw. motylki) w brzuchu – to właśnie może być intuicja znajdująca się w splocie słonecznym. Osoba funkcjonująca głównie z poziomu tej czakry czuje przymus osiągania. Wykorzystuje swoją wolę do manipulowania ludźmi, albo do inspirowania ich. Kolor związany z czakrą to kolor słońca, a więc żółty. Odpowiada za poczucie własnej wartości, a jej ulokowanie to pępek – splot słoneczny.

Gdy jest zablokowana, albo w czasowej dysharmonii:

Przejawia się to chciwością, dogmatycznym dostosowywaniem się do obowiązujących reguł. Z uwagi na niskie poczucie wartości, osoba potrzebuje potwierdzenia zewnętrznego dotyczącego jej własnych decyzji. Zablokowanie objawia się również poprzez kierowanie się zasadą, że cel uświęca środki oraz zasadą interesowności.

Gdy jest niezablokowana/harmonijna:

Pojawia się świadomość tego, jak działania przez nas dokonywane wpływają na innych. Daje się zauważyć wyraźną kontrolę nad swoim życiem, posiadanie umiejętności przywódczych i silną wolę. 

•CZWARTA CZAKRA•

Energia tej czakry odpowiada za wrażliwość na piękno, chęć niesienia pomocy, łagodne usposobienie. Nazywana jest czakrą serca, ze względu na umiejscowienie w centrum klatki piersiowej. Wiąże się z umiejętnością kochania, wybaczania, dawania i brania radości. Osoba funkcjonująca głównie z poziomu tej czakry będzie motywowała swoje działania przez miłość, będzie troszczyć się o równowagę i znalezienie drogi środkowej. Z czakrą związany jest kolor zielony oraz słowo kocham. 

Gdy jest zablokowana, albo w czasowej dysharmonii:

Mogą pojawiać się takie zachowania jak alienacja na innych, chęć bycia w samotności, odczucie żalu. Osoba z zablokowaną czakrą może twierdzić, że miłość nie istnieje. 

Gdy jest niezablokowana/harmonijna:

W momencie posiadania harmonijnej czakry serca łatwiej wszystko zaakceptować i stwierdzić, że wszystko jest takie, jakie powinno być. Pojawiają się harmonijne związki, harmonia z naturą, miłość do każdego stworzenia. 

•PIĄTA CZAKRA•

Odpowiada za swobodne wyrażanie tego, co się w nas znajduje: myśli, słów, pomysłów, uczuć. Czakra ta przekazuje światu wszystkie Twoje wartości, także pochodzące z innych czakr. Wyrażanie siebie w tej czakrze nie oznacza tylko ustnych wypowiedzi, ale także inne sposoby uzewnętrzniania się: taniec, śpiew, sztukę i wszelkie inne pomysły. Osoba funkcjonująca głównie z poziomu tej czakry będzie rozważać kwestie związane z komunikowaniem się ze sobą i innymi. Odczuwa potrzebę wyrażania siebie i dokonuje tego aktu. Czakra łączy się z kolorem niebieskim, a zlokalizowana jest w gardle. 

Gdy jest zablokowana, albo w czasowej dysharmonii:

Taka sytuacja może objawiać się poprzez mijanie się z prawdą, przebiegłość, uciekanie od emocji, nieśmiałość. Ponadto, może pojawić się frustracja z powodu nieumiejętnego komunikowania się.

Gdy jest niezablokowana/harmonijna:

Objawia się to prawdomównością osoby, umiejętnym komunikowaniem się. Posiadaniem swojego zdania, przy równoczesnym szanowaniu zdania innych osób. Występuje kreatywność w wyrażaniu siebie, słyszenie swojego wewnętrznego głosu. 

•SZÓSTA CZAKRA•

Jest to czakra trzeciego oka, która odpowiada za intuicję, przeczucia, dostęp do uniwersalnej wiedzy. Czakra umożliwia kontakt z podświadomością oraz pozwala na rozwinięcie wyobraźni. Jest to oko, które rozjaśnia ciemność przyziemnego życia. Osoba, która funkcjonuje z poziomu tej czakry, inaczej postrzega rzeczy. Posiada wewnętrzny wzrok i na czym się skupia, pozna to dogłębnie. Łączy się z kolorem indygo (czyli takim pomiędzy niebieskim, a fioletowym). Czakra ulokowana jest od centrum głowy do punktu leżącego między oczami u podstawy nosa. 

Gdy jest zablokowana, albo w czasowej dysharmonii:

Może wtedy pojawić się brak kontaktu z ciałem, pomieszanie między realnością a tym co się wydaje. Brakuje koncentracji nad jakąkolwiek rzeczą. Czasami również pojawiają się zaburzenia psychiczne. 

Gdy jest niezablokowana/harmonijna:

Osoba z harmonijną czakrą, czuje się dobrze w każdej rzeczywistości, posiada jasność widzenia. Mogą pojawić się zdolności metapsychiczne np. jasnowidzenie. Osoba polega na swojej intuicji, widzi energię w swoim wnętrzu.

•SIÓDMA CZAKRA•

Jest to czakra korony, czubka głowy. Odpowiada za połączenie ze Wszechświatem, pojmowaniem tego, że wszyscy jesteśmy Jednością. Dzięki tej czakrze czujemy, że posiadamy nieograniczony potencjał, że jesteśmy pod opieką wyższych sił, które nam pomagają. Osoba funkcjonująca głównie z poziomu tej czakry będzie znała to, co nieznane i będzie świadoma Nieskończonego. Nie ukryje się przed nią rzeczywistość znajdująca się poza zasięgiem fizycznych zmysłów. Znajduje się od centrum głowy do ciemiączka przedniego. Jej kolor to fiolet.

Gdy jest zablokowana, albo w czasowej dysharmonii:

Gdy energia przez tę czakrę płynie nieprawidłowo, osoba może źle traktować „niższe” formy życia. Może nie wierzyć w duchowość i odrzucać ją, może czuć niechęć do tego świata.

Gdy jest niezablokowana/harmonijna:

Harmonia czakry wyraża się poprzez uczucie bycie w świecie, ale nie z tego świata. Poczucia jedności, czerpania mądrości ze swojego wnętrza. Pojawia się zrozumienie swojej ścieżki życiowej.


◊◊◊

Omówiłam Ci pokrótce wszystkie 7 głównych czakr. A teraz opowiem Ci pewną historię. 

Pisałam wcześniej o mojej przygodzie z terapią czaszkowo – krzyżową (możesz przeczytać o tym tutaj). W trakcie sesji wokół okolic głowy, często widziałam pod zamkniętymi powiekami kolor niebieski. Basia mówiła wtedy, że może ciało przypomina sobie o czymś, co jest związane z tym kolorem. Jednak nie mogłam dojść do tego, co to mogłoby być. Jakiś czas później kupiłam sobie książkę na temat czakr. Było tam ćwiczenie, dzięki któremu można było sprawdzić, z którą czakrą warto byłoby teraz pracować. W moim teście wyszło, że z czakrą gardła, która jest powiązana z kolorem niebieskim. Dla mnie nie był to przypadek, że akurat wtedy pod powiekami widziałam właśnie ten kolor. Wydaje mi się, że ciało, dusza, umysł wysyłały mi sygnał, nad czym teraz popracować by ruszyć dalej. Tak tez zrobiłam :). 

Niespodzianka

Mimo, że wydawało mi się, że moje czakry są harmonijne, postanowiłam to sprawdzić. Już jakiś czas temu znalazłam osobę, która zajmuje się oczyszczaniem i doładowywaniem czakr, ale dopiero teraz odważyłam się do niego napisać. W tamtym tygodniu miałam przeprowadzony taki zabieg, okazało się, że moje czakry obracają się w dobrym kierunku i są odpowiednio otwarte. Zostałam jednak energetycznie doładowana. 

Temat czakr i energii, jak wiesz, żywo mnie interesuje. Jednak warto usłyszeć też conieco od specjalisty. Zaczęłam dopytywać Adama o różne kwestie, i stwierdziłam, że ciekawie by było przeprowadzić z nim wywiad. 

Całe szczęście Adam się zgodził i niebawem przeczytasz więcej na temat czakr i pracy z nimi, ale od specjalisty!

Osobiście, nie mogę się doczekać rezultatu tego wywiadu.

A czy Ciebie choć troszkę zainteresowałam? Daj znać!


źródło:
Kundalini, esencja jogi. Guru Dharam Singh Khalsa, Darryl O`Keeffe

TAGS
Powiązane posty
2 komentarze
 1. Odpowiedz

  PiotrekPP

  16 lipca 2020

  Tak, troszkę zainteresowałaś;).

  • Odpowiedz

   Marta Maj

   26 lipca 2020

   Piotrek, czy Twoja ciekawość została zaspokojona? 🙂

Zostaw komentarz